Auto&Tech

YouTube heq tre kanale dhe synon luftimin e racizmit

youtube-heq-tre-kanale-dhe-synon-luftimin-e-racizmit

YouTube ka ndaluar një numër të përdoruesve të shquar nga platforma e tij pas prezantimit të rregullave të reja që synojnë luftimin e racizmit dhe epërsisë, transmeton lajmi.net.

David Duke, ish-Magjistari i Madh i Kalorësve të Ku Klux Klan dhe Richard Spencer, një neo-nazist amerikan, të dy kishin pezulluar llogaritë e tyre.

Stefan Molyneux, një nacionalist i bardhë kanadez që është akuzuar për promovim të ‘racizmit shkencor’, gjithashtu e hoqi llogarinë e tij. Këto kanale, një zëdhënës i YouTube i tha The Verge, në mënyrë të përsëritur që janë shkelur politikat e platformës duke pretenduar se anëtarët e grupeve të pakicave ishin inferiorë.

Të dy Richard Spencer dhe Stefan Molyneux çuan në Twitter për t’u ankuar për pezullimet e tyre. Spencer tha se ai do të apelonte pezullimin dhe pretendoi se masa ishte pjesë e një “përpjekjeje sistematike, të koordinuar”.

Kanali i tij është kritikuar për promovimin e një axhende raciste, transfobike, misogyniste dhe islamofobike. YouTube jo gjithmonë është parë si një aleat për krijuesit e pakicave ose shikuesit.

Një grup i Black YouTubers aktualisht po padisin platformën, duke pretenduar se ka hequr sistematikisht përmbajtjen e tyre pa shpjegime. /Lajmi.net/

Tjera nga rubrika

Këpucët e humbura: Këmbët e Jezusit në Darkën e Fundit të Leonardo da Vinçit janë zbuluar në detaje si pjesë e një projekti të Google

mergata.eu

Elon Musk do të zbulojë detaje të reja rreth fillimit të ndërfaqes së tij

mergata.eu

Mercedes-AMG A45 S në garë shpejtësie me BMW M8, ja kush fiton

mergata.eu

Google sjell video takime në aplikacionin Gmail

mergata.eu

Iphone do të shërbejë si çelës veture

mergata.eu

Dalin pamjet e veturës BMW M3

Administrators