Jetë

Po afrohet një fazë e re e pandemisë

po-afrohet-nje-faze-e-re-e-pandemise

Një fazë e re e pandemisë po afrohet.

Me gjithë rregullat për vendosje të maskave dhe distancë sociale, numri i të infektuarve me koronavirus është në rritje gjetkë. Ka frikë se me afrimin e sezonit të vjeshtës, vala e infektimeve të reja do të marrë hov të ri. Por, a mund ta parandalojmë atë?

Sot bëhen gjashtë muaj prejse COVID-19, sëmundja që e shkakton koronavirusi, është shpallur pandemi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Më 11 mars, drejtori i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, ka thënë se është “thellësisht i shqetësuar” me “nivelet alarmuese të infektimit”.

Ai iu ka bërë thirrje qeverive që ta ndryshojnë drejtimin e shpërthimit të sëmundjes, duke ndërmarrë “veprime urgjente dhe agresive”.

Disa orë më vonë, Italia ka shpallur izolimin më të ashpër në Evropë, në atë kohë.

Gjashtë muaj pas, numri i njerëzve të infektuar vazhdon të rritet në shumë vende.

Mbi 27 milionë njerëz janë konfirmuar pozitivë në gjithë botën.

Prej tyre, mbi 909,000 kanë vdekur dhe afro 19 milionë janë shëruar.

Shtetet e Bashkuara kanë numrin më të madh të viktimave: mbi 191,000.

Ato pasohen nga Brazili, India dhe Meksika.

Në Evropë, numrin më të madh të viktimave e ka Mbretëria e Bashkuar: mbi 41,000.

Tjera nga rubrika

Pulat mund të shkaktojnë një pandemi të re, 100 herë më të keqe se Koronavirusi

Administrators

Ja cili lloj i maskës është më i miri kundër koronavirusit

mergata.eu

Martohet kryeministrja më e bukur në botë

mergata.eu

Alarmon NASA, thotë se një asteroid është nisur drejt Tokës

mergata.eu

Syzet optike zvogëlojnë rrezikun e infektimit me Covid-19, kjo është arsyeja

mergata.eu

Më në fund zbulohet arsyeja e humbjes së shijes nga COVID-19

mergata.eu