Lajme

Financimi i “Autostradës së Paqes”, Hoti: Po zbatohet marrëveshja e Uashingtonit

financimi-i-“autostrades-se-paqes”,-hoti:-po-zbatohet-marreveshja-e-uashingtonit

Është nënshkruar marrëveshja për financimin e “Autostradës së Paqes” që lidh Prishtinën me Nishin.

Udhëheqësi i Korporatës Ndërkombëtare të Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Financiar, Adam Boehler dhe udhëheqësja e Bankës për Eksport-Import, Kimberly Reed, kanë nënshkruar të martën letrat e interesit me Kosovën dhe Serbinë, përmes së cilave do të ndihmojnë në financimin e Autostradës së Paqes, që do të lidhë Nishin me Prishtinën.

Ky zotim ka qenë një prej pikave të marrëveshjes së nënshkruar më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë mes përfaqësuesve të Kosovës dhe Serbisë.
“Autostrada e Paqes do të nxisë zhvillim ekonomik dhe integrim rajonal, duke lidhur Nishin me Prishtinën. Po ashtu do të shërbejë si simbol i fuqishëm i marrëdhënies së re dhe transformuese të këtyre dy vendeve fqinje”, ka thënë Boelher.

Reed, në anën tjetër, ka thënë se ky projekt është një hap i rëndësishëm drejt bashkëpunimit në mes të Prishtinës dhe Beogradit.

“E përgëzoj punën e presidentit (amerikan, Donald) Trump dhe gjithë administratën e tij për këtë marrëveshje historike”, ka thënë ajo.

Delegacionet e këtyre dy trupave është thënë se do të vizitojnë Prishtinën dhe Beogradin më vonë gjatë këtij muaji, për të çuar përpara punën për Autostradën e Paqes dhe projekte tjera.

Përveç kësaj, është konfirmuar se Korporata Ndërkombëtare e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Financiar do të hapë edhe zyrën e saj në Beograd për të lehtësuar zbatimin e projekteve.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë përmes një postimi në rrjetin social, Tëitter se ky njoftim përbën lajm të mirë, meqë përmes tij do të zbatohet marrëveshja e nënshkruar në Shtëpinë e Bardhë.

Kryeministri Hoti dhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq kanë nënshkruar marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë, në praninë e presidentit Trump.

Dy palët, megjithatë, nuk i kanë hedhur nënshkrimet në dokumentin e njëjtë, por secila veç e veç i ka nënshkruar zotimet e saj.

Trump ka nënshkruar një letër, përmes së cilës i ka përgëzuar palët për guxim drejt normalizimit të marrëdhënieve.

Tjera nga rubrika

Deklarata e Hotit rreth lobimit për njohje irritojnë Serbinë

mergata.eu

Relaksohen raportet e partnerëve të koalicionit, Hoti e merr me vete në Bruksel edhe zëvendësin e tij nga AAK

mergata.eu

Rrahje mes dy grupeve tek “Kafet e Vogla” në Prishtinë

mergata.eu

Një punëtor rrëzohet nga skelet, dërgohet për trajtim në QKUK

mergata.eu

83 pacientë me koronavirus po trajtohen në Infektivë, 42 me oksigjeno-terapi dhe 4 në gjendje të rëndë

mergata.eu

Testi për koronavirus, qytetarët paguajnë deri në 120 euro për ta bërë atë

mergata.eu