Auto&Tech

Facebook do të bëjë një ndryshim ne algoritmin e lajmeve

facebook-do-te-beje-nje-ndryshim-ne-algoritmin-e-lajmeve

Facebook do të shikojë në grupe artikujsh për një histori të veçantë dhe do të identifikojë cilat prej tyre citohen më shpesh si burim origjinal, transmeton lajmi.net.

Përparësia e “autorësisë transparente” do të thotë që artikujt me redaksinë e emëruar do të promovohen, pasi Facebook thotë që botuesit që nuk e bëjnë siguroni që këto informata të kenë mungesë të besueshmërisë dhe të prodhojnë përmbajtje me clickbait.

Ky është një standard i vendosur nga një numër organizatash, përfshirë Projektin e Mirëbesimit, Koalicionin për Mbështetjen e Transmetimit Publik, Forumin Global për Zhvillimin e Mediave dhe Iniciativën e Mirëbesimit të Gazetarisë pa kufij.

Facebook thotë se ka bërë partneritet me këto organizata, si dhe 20 ekspertë globalë të mediave, për të zhvilluar standardet e veta. /Lajmi.net/

Tjera nga rubrika

Fotografitë e para të Google Pixel 5 kanë mahnitur të gjithë

mergata.eu

Pse të gjithë po flasin për një emoji të çuditshëm të fytyrës?

mergata.eu

Duel i ashpër ndërmjet Audi RS6 dhe Lamborghini Urus, mësojeni fituesin

Administrators

Telefoni më i popullarizuar në botë

Administrators

Shqetësimet e ngritura mbi privatësinë që tregojnë në Twitter

mergata.eu

Iphone do të shërbejë si çelës veture

mergata.eu