Mërgata Shqiptare
Kosova

Çfarë duhet të dini rreth thinjave

Dalja e thinjave nuk do të thotë që ne po plakemi. Ato fillojnë të dalin kur folikulat e rrënjëve nuk prodhojnë më melaninë, pigmentin që u jep ngjyrë flokëve. Kjo gjë ndodh zakonisht në të 30-at, por nuk do të thotë që një 20-vjeçare mund të mos ketë thinja. Përveç melaninës ka faktorë të tjerë që nxitin daljen e thinjave.

Fotografia e Rent A Car Onix

Një problem shëndetësor

Tiroidet – mund të ndikojnë në shfaqjen e thinjave. Edhe sëmundje të tjera që kanë të bëjnë me rënien e imunitetit, ndikojnë te flokët.

Mungesë vitaminash – Mungesa e vitaminave, kryesisht e B12. Këtu theksojmë dietat drastike, si për shembull ata që vendosin të ndjekin një dietë vegjetariane apo vegane. Ata duhet të përdorin si suplement B12, sepse rrezikon aneminë. Stresi – nëse shikoni thinja në të 20-at nuk është normale. Vetëm nëse edhe prindërit janë thinjur pothuaj në këtë moshë, një nga arsyet mund të jetë stresi dhe stili i jetës. Duhanpirja – nëse je duhanpirës i rregullt me shumë mundësi thinjat i ke parë që në të 20-at. Ndoshta nuk shikoni thinja në skalp, por ja që shenjat në këtë rast shfaqen në folikula.

Fotografia e Rent A Car Onix

TË ngjajshme

E pla-gosi djalin e tij, ja çka po e pret burrin nga Ferizaj

lajme

Partnerët e koalicionit qeverisës, mblidhen sërish

admin

Këta janë emrat e doganierëve shqiptarë të arrrestuar nga Njësia Speciale!

admin
error: Artikull i mbrojtur !!